X
تبلیغات
زولا

..::.. درس ها ..::..

رییس پژوهشگاه زلزله شناسی :

            رییس پژوهشگاه زلزله شناسی :

زلزله شهرستان اهر تاکنون بیش از 1300 پس لرزه داشته است

تهران- رییس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت: زلزله اخیر شهرستان اهر تا کنون بیش از 1300 پس لرزه رخ داده که از این میان 105 پس لرزه با بزرگای بیش از سه ریشتر بوده که نشان دهنده حساس بودن منطقه از لحاظ لرزه خیزی است.

'عباسعلی تسنیمی' روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: درحال حاضر گروهی از متخصصان و اعضای هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی به منطقه اعزام شدند و با نصب 17 دستگاه لرزه نگار در حال کنترل وضعیت زمین لرزه ها و پس لرزه ها در منطقه هستند.داده هایی که از این دستگاه ها به دست می آید ابعاد دقیقتری از مشخصات زلزله را در اختیار متخصصان قرار می دهد.

وی خاطر نشان کرد: به طور دقیق مشخص نیست کدام گسل باعث بروز زلزله در این منطقه شده است اما پیش بینی می شود گسل غربی - شرقی موجود در محل موجب بروز این زلزله در منطقه شده باشد.

به گفته رییس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، شتاب زلزله اهر در بخش اول 4/0 جی (مقیاس شتاب زلزله) و زلزله دوم 5/0 جی بود در حالی که عمق این دو زلزله 10 کیلومتر گزارش شده است از این رو خسارات زیادی در منطقه ایجاد کرده است.

تسنیمی یادآور شد : بیشترین خسارات در این زلزله متوجه روستاها شده است واز آن جا که زمان وقوع زلزله در ساعت 16:53 دقیقه و 17:04 دقیقه بوده است آسیب کمتری متوجه منطقه شد در حالی که آسیب پذیری منطقه بیش از این بود. به این معنی که اگر این زلزله در نیمه شب رخ می داد خسارات بیشتری را متوجه منطقه می کرد.

رییس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی ادامه داد: در بین سال های 1379 تا 1389، 13 هزار و 655 زلزله با بزرگای چهار تا پنج در مقیاس ریشتر در ایران رخ داد همچنین در این بازه زمانی هزار و 354 زلزله با بزرگای پنج تا شش ریشتر ، 117 زلزله بین 6 تا هفت ریشتر و 10 زلزله با بزرگای بیش از هفت ریشتر داشتیم.

وی ادامه داد: با توجه به این آمار تقریبا هر 10 سال یک بار زلزله بزرگی در کشور رخ داده است و هر سال یک زلزله 6 تا هفت ریشتری، 12 زلزله پنج تا شش ریشتری و 124 زلزله با بزرگی پنج ریشتر داشته ایم.

تسنیمی افزود: در 10 سال اخیر نیز بیش از 14 زلزله با بزرگای بین شش تا هفت ریشتر ، 111 زلزله بین پنج تا شش ریشتر و هزار و 318 زلزله بین چهار تا پنج ریشتر داشتیم . این در حالی است که در 15 سال اخیر زلزله ای با بزرگای بیش از هفت ریشتر نداشته ایم

وی خاطرنشان کرد: با توجه به این آمارها و زلزله خیز بودن منطقه باید قوانین و ضوابط محکمتری برای ساخت و سازها در کشور داشته باشیم.از این رو باید تولیدات علمی متناسب با شرایط اقلیمی، فرهنگی و زلزله خیزی در آیین نامه های ساخت و ساز مناطق لحاظ شود .

وی گفت : ایران کشوری زلزله خیز است و پتانسیل لرزه خیزی بالایی دارد بنابراین باید ساختمان ها با دقت و رعایت استانداردهای لازم در زمینه مقاوم بودن در برابر زلزله ساخته شوند.

رییس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی افزود : زلزله یک مساله مستمر و دائمی است ولی متاسفانه تنها زمانی که زلزله ای در گوشه ای از کشور رخ می دهد این موضوع به طور جدی مطرح و به آن توجه می شود.

وی درباره ارتباط زلزله آذربایجان شرقی و فعال شدن گسل تهران گفت: این موضوع که تهران در منطقه ای با خطر زلزله خیزی بالا واقع شده است ، موضوع جدیدی نیست بنابراین انتظار وقوع زلزله را در تهران داریم زیرا طبیعت کار خودش را می کند اما اینکه ما چقدر آماده باشیم مساله بسیار مهمی است.

وی اظهارداشت: باید نقطه به نقطه کشور از لحاظ لرزه خیزی ارزیابی شود چون در مناطق با خطر نسبی بسیار زیاد ،‌بیشترین تمرکز جمعیتی را داریم بنابراین باید بیشترین سرمایه گذاری در این بخش ها انجام شود .

رییس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی یادآور شد : آیین نامه ای با موضوع زلزله توسط کارشناسان موسسه زلزله شناسی و مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی درحال تهیه است و امیدوارم این آیین نامه پس از ماه مبارک رمضان نهایی ومنتشر شود.

وی گفت: این آیین نامه از مطالب موجود در مورد زلزله هایی که تاکنون در کشور رخ داده و تحقیقاتی که در مورد آنها انجام شده ، استفاده کرده است ازاین رو استانداردهای تدوین شده در آن تا حد بسیار زیادی مبتنی بر یافته های علمی است.

تسنیمی بر تدوین طرح جامع کاهش خطرپذیری زلزله تاکید کرد و گفت: باید متناسب با لرزه خیزی مناطق مختلف کشور این طرح تدوین شود و مسولان باید با جدیت و دقت زیادی به این موضوع اهتمام کنند .

رییس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی خاطرنشان کرد: از 12 سال پیش موضوع مقاوم سازی سازه ها در کشور مطرح شده است و امروز باید ارزیابی شود که تاکنون چه کارهایی در این زمینه انجام شده است . متاسفانه ما هنوز نتوانستیم به ضریب ایمنی رضایت بخش در کشور دست یابیم زیرا هنوز بر روی ساخت و سازها هیچ گونه نظارتی وجود ندارد و در برخی موارد مصالحی که تولید می کنیم خارج از رده است .

تسنیمی خاطرنشان کرد که سبک سازی ساختمان ها یک مسئله جدی است زیرا هرچه مصالح ساختمان ها سنگین تر باشد در زمان وقوع زلزله خسارت بیشتری می بینند.

نظرات (1)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
خوب بود
24 مرداد 1391 ساعت 05:44
امتیاز: 0 0
پاسخ:
خواهش می کنم