X
تبلیغات
زولا

..::.. درس ها ..::..

تحلیل رفتار ترکیه در قبال حوادث کوبانی

تحلیل رفتار ترکیه در قبال حوادث کوبانی

 

ترکیه عصبانیت کردها را می‌بیند و خوب متوجه تبعات آن است، اما مسائل مهم‌تر و اولویت بندی شده برای ترکیه در این است که اقدامی برای ممانعت از سقوط کوبانی در پیش نگیرد.

خبرگزاری فارس- رضا دهقانی: اعتراضات گسترده‌ای در ترکیه علیه دولت اردوغان به علت عدم حمایت از کردهای کوبانی رخ داده است. کردهای ترکیه به علت اینکه آنکارا هیچ اقدامی جهت جلوگیری از سقوط کوبانی انجام نمی‌دهد خشمگین هستند.

اعتراضات این روزهای کردها، در حالی است که پیش از این داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه قول داده بود، آنکارا مانع از سقوط کوبانی به دست تروریست‌های داعش شود. اما روز گذشته رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه از اینکه کوبانی در حال سقوط است سخن گفت، اما از کمک‌های ترکیه به مدافعان این شهر حرفی به میان نیاورد.

مسلما سقوط عین العرب (کوبانی) به دست داعش با کشتارهای وسیعی همراه خواهد بود و این نه تنها برای کردهای ترکیه بلکه برای تمامی کردهای سطح جهان یک شوک احساسی بزرگ محسوب می‌شود که برای ترکیه تبعات سنگینی به همراه دارد.

عبدالله اوجالان، رئیس حزب کارگران کردستان دولت آنکارا را تهدید به فسخ قرارداد صلح در صورت سقوط کوبانی کرده است.

روز گذشته نیز این حزب از مردم خواست تا دست به اعتراض بزنند و تا کنون در این اعتراضات بیش از 10 نفر کشته و صدها تن دستگیر شده‌اند.

اما چزا اردوغان هیچ کمک نظامی به کردهای کوبانی نمی‌کند، علاوه بر این مانع از ورود نیروهای کمکی کرد از ترکیه برای دفاع از کوبانی می‌شود؟

در ادامه به چند نکته در این باره اشاره می‌شود:

1-  بسیاری، حوادث این روزهای کوبانی را به دید فرصت مناسبی برای اردوغان جهت کشاندن پای ائتلاف غرب برای سرنگونی بشار اسد می‌دانند.

روز گذشته اردوغان در سخنانی مقابل آوارگان سوری در ترکیه گفت: شهر کوبانی در آستانه سقوط قرار دارد. وی اما در ادامه باز براندازی دولت سوریه را مطرح کرد.

سیاست خارجه دولت اردوغان از سه سال و نیم پیش تمامی تخم‌مرغ های خود را در سبد سقوط بشار اسد قرار داده است و سال گذشته نیز همگان شاهد بودند که تا چه اندازه، ازدوغان بر حمله آمریکا به سوریه اصرار داشت.

رئیس‌جمهور ترکیه روز گذشته همچنین ادامه داد: صرف حملات هوایی نمی‌تواند مشکلات را حل کند و باید اقدام زمینی صورت بگیرد. ترکیه از ابتدا بحث ورود نیروی زمینی به سوریه به بهانه مقابله با داعش را مطرح کرده است و هنگامی که سخنان مقامات ترک را در کنار هم قرار می‌دهیم، به وضوح مشخص است که هدف آنکارا نه داعش بلکه براندازی نظام سوریه است.

ایجاد منطقه حائل که ترکیه مدام بر طبل آن می‌کوبد، در آینده‌ای نه چندان دور پایگاهی برای آموزش مخالفان سوریه و با هدف براندازی نظام دمشق به کار خواهد رفت.

2- ترکیه به هیچ وجه نمی‌خواهد، حوادث کوبانی بهانه‌ای برای قدرت‌گیری کردهای ترکیه باشد.

از روزهای ابتدایی تنگ شدن محاصره این شهر، نیروهای «پ ک ک» خواستار عبور از مرزهای ترکیه برای دفاع از کوبانی بودند که با ممانعت ارتش ترکیه مواجه شدند.

از سوی دیگر یگان‌های مدافع خلق که عموماً با عنوان «ی‌ پ‌ گ» شناخته می‌شود و در حال حاضر از کوبانی در برابر داعش مقاومت می‌کنند، به سمت حزب کارگران کردستان و «پ.ک.ک» تمایل دارد و اردوغان به هیچ وجه نمی‌خواهد این گروه را تقویت کند.

روز گذشته اردوغان در سخنانش به این موضوع نیز اشاره کرد و گفت: ترکیه به همان اندازه که با گروه تروریستی داعش مقابله می‌کند، به همان اندازه در مقابل حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) می‌ایستد.

در همین راستا برخی تحلیلگران بر این باورند که سکوت نسبی ترکیه در قبال حوادث کوبانی با این هدف انجام می‌شود که کردهای سوری طرفدار حزب کارگران کردستان را به سمت «مسعود بارزانی» متمایل کند، بارزانی که با عبدالله اوجالان مخالف است.

3- رهبران حزب «دموکراسی مردمی» وابسته به کارگران کردستان، حکومت ترکیه را به حمایت از تررویست‌های داعش  متهم می‌کنند؛ اتهامی که جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته به صراحت آن را علیه متحدان آمریکا، یعنی عربستان، ترکیه و امارات به کار برد.

مدتی پیش 149 گروگان ترک از دست داعش آزاد شدند، در حالی که داود اوغلو پس از دیدار با گروگان های آزاد شده در فرودگاه به خبرنگاران گفت: گروگان‌ها بدون هیچ گونه باج یا عملیات نظامی و تنها طی یک برنامه اطلاعاتی و امنیتی محرمانه آزاد شدند.

پس از آن گزارش‌های بسیاری حکایت از میانجیگری بعثی‌ها و عشایر سنی درون داعش برای آزادی گروگان‌ها داشت و در صورتی که این گزارش‌ها صحیح باشد که به نظر می‌رسد منطقی‌ترین گزینه نیز باشد، یعنی اینکه بیش از دو سوم تروریست‌های داعش رابطه تنگاتنگی با ترکیه دارند.

عوامل یاد شده باعث شده است تا ترکیه در برابر حملات داعش به کوبانی و سقوط احتمالی شهر الزامات مخصوص به خود را در نظر بگیرد و شورش کُردها را برای نیل به اهداف رده‌بندی شده خود، تحمل کند.

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :